مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

معرفی دوربین مدار بسته صنعتی یا BOX


  برای نصب یک دوربین مدار بسته Box، باید عواملی همچون تعداد دوربین، نوع کاربری دوربین، قیمت و نوع دستگاه، موقعیت محل نصب و تجهیزات مورد نیاز برای نصب و راه اندازی دوربین را به دقت مورد بررسی قرار داد. نصب دوربین مدار بسته صنعتی باید توسط کارشناسان متخصص و ماهر انجام شود.


  برای نصب دوربین مدار بسته ابتدا باید تمام تجهیزات مربوط به آن را فرآهم کرد. لوازمی مانند دستگاه دوربین مدار بسته، پایه دوربین، کابل و سیم برق، کابل های مخصوص شبکه و دیتا، دستگاه های گیرنده دیجیتال، هارد دیسک، تجهیزات مادون قرمز و همچنین مانیتور برای نمایش تصویر ثبت شده توسط دوربین، الزاماً باید خریداری شوند.


  در مرحله بعدی، بهتر است مکان هایی که قصد نصب دوربین مدار بسته صنعتی را دارید، به خوبی مشخص شوند. به عنوان مثال، رو به روی درب ورودی، راه پله ها، داخل اتاق یا انبار مخصوص نگهداری اسناد و کالاهای مهم و گران قیمت و …، مکان هایی هستند که این دوربین ها به طور معمول نصب می شوند.


  محلی که برای نصب دوربین مدار بسته Box انتخاب می شود باید در بالاترین نقطه باشد؛ در این حالت است که می تواند منطقه وسیع تری را زیر نظر بگیرد و همچنین از دسترس سارقان در امان خواهد بود.


 توصیه می شود چنانچه از این دوربین ها در فضاهای باز و آزاد استفاده می شود، حتماً یک سایه بان برای آن تعبیه گردد تا از تابش مستقیم نور خورشید، آب باران و بارش برف در امان باشد. لنز دوربین مدار بسته صنعتی نباید در معرض تابش شدید و مستقیم نور خورشید (نصب در فضای آزاد) و لامپ (نصب در فضای سر بسته) قرار داشته باشد.


  اگر دوربین مدار بسته صنعتی را در زوایه یا گوشه ساختمان نصب کنید، سیم ها و کابل های برق را می توانید مخفی نمایید تا از دید سایر افراد پنهان باشد. اطراف دوربین مدار بسته در محل نصب، نباید هیچ وسیله دیگری قرار بگیرد و یا نصب شود؛ زیرا این کار باعث کاهش میدان دید دوربین می شود. در صورت امکان، دوربین مدار بسته را نزدیک به محل قرارگیری پریز برق و یا هر نوع منبع تغذیه نصب کنید.


تجهیزات جانبی دوربین های مدار بسته صنعتی :


معرفی دوربین مدار بسته صنعتی یا BOX


  هنگامی که برای خرید یک دوربین مدار بسته صنعتی اقدام می کنید، باید تجهیزاتی مانند کاور و پایه دوربین را نیز به طور جداگانه خریداری کنید. کاور دوربین مدار بسته، یک نوع پوشش فلزی است که عموماً برای محافظت از دوربین در برابر عوامل محیطی مانند ضربه، باران و برف، گرد و غبار، حرارت و …، مورد استفاده قرار می گیرد. تمام دوربین ها صنعتی نیاز به استفاده از کاور و پایه فلزی دارند. کاور فلزی دوربین مدار بسته، حالت صندوق مانند دارد؛ به این مفهوم که پس از قرار گرفتن دوربین در داخل آن، صندوق قفل می شود. در مورد سایر دوربین های مدار بسته که کاربرد صنعتی ندارند و یا نیمه صنعتی هستند، این کاورها نیز قابل استفاده خواهد بود.


  پایه دوربین مدار بسته صنعتی، معمولاً از جنس فلز یا پلاستیک ساخته شده است. برای نصب دوربین بر روی دیوار یا سقف، از پایه استفاده می شود. برخی از انواع پایه ها، به یک کاور فلزی مجهزند. نوع پایه دوربین بر اساس وزن دوربین مدار بسته و محل نصب آن انتخاب می شود. پایه دوربین باید بتواند به خوبی وزن دوربین را تحمل کند.


مزایای استفاده از دوربین مدار بسته صنعتی :

  از دوربین های مدار بسته باکس، در محیط های داخلی و خارجی استفاده فرآوانی می شود. در ادامه مطلب برخی از مزایای استفاده از این نوع دوربین ها به صورت فهرست بیان شده اند.


قابلیت تعویض لنز دوربین


تنوع در مدل و کارایی


ضبط تصاویر با کیفیت در حالت نور کم


کیفیت بالای تصاویر به صورت نقطه ای


کاربردهای امنیتی و نظارتی (به خصوص در بانک ها و اماکن مهم)


امکان تغییر زاویه دید با تعویض لنز دوربین


قابلیت زوم و فوکوس بالای تصاویر


امکان تنظیم نور محیط برای دوربین


امکان نصب کاور و پایه در جنس و ابعاد مختلف برای این دوربین ها


قیمت پایین نسبت به سایر دوربین های مدار بسته


  دوربین مدار بسته صنعتی که با نام دوربین Box نیز در بازار شناخته شده اند، نوعی از دوربین های نظارتی و امنیتی هستند. این دوربین ها در فضاهای مسکونی، تجاری و صنعتی قابل استفاده می باشند.


 شکل ظاهری دوربین مدار بسته صنعتی، به صورت مستطیل شکل است و جنس آن از پلاستیک ساخته شده است. لنز دوربین های مدار بسته صنعتی بستگی به نوع کاربرد دستگاه داشته و به صورت مجزا بر روی دوربین نصب می شود.


  زوایه ای که توسط دوربین مدار بسته صنعتی می تواند کنترل و نظارت شود، بسیار محدود است. معمولاً در محیط های صنعتی و محل عبور و مرور افراد یا وسایل نقلیه، بسته به نیاز مشتری، از این نوع دوربین در محل استفاده می شود. زاویه ثبت تصویر توسط این دوربین ها، بسته و محدود است.


  دوربین مدار بسته صنعتی، قابلیت دید در شب را ندارد؛ اما این دوربین ها در فضاهای کم نور می توانند تصاویر با کیفیتی را ثبت و ضبط نمایند. زاویه دید دوربین مدار بسته صنعتی، به راحتی قابل تنظیم است. لنز به کار رفته در این نوع از دوربین ها، به صورت سفارشی نصب می شود؛ به همین دلیل است که می توان گفت دوربین مدار بسته صنعتی از لحاظ زاویه دید، دوربین های انعطاف پذیری هستند.


  نکته ای که در انتخاب لنز دوربین مدار بسته صنعتی باید به آن توجه داشت فاصله کانونی لنز، فاصله کانونی عدسی، روزنه عبور نور و نوع کاربری لنز است. لنز دوربین بر روی کیفیت تصاویر اثر می گذارد.مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه IP


یکی از مواردی که هر شخص در هنگام خرید یا نصب دوربین مداربسته می بایست به آن توجه داشته باشد ، تکنولوژی ساخت می باشد. در دوربین های مداربسته دو تکنولوژی ساخت مادر وجود دارد که امروزه آن ها را دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه می نامند.

در این قسمت می خواهیم دوربین مداربسته آنالوگ را به صورت عامیانه و با درک راحت معرفی کنیم و مقایسه ای ساده با دوربین مداربسته تحت شبکه داشته باشیم تا شما بتوانید برای انتخاب این نوع دوربین دید بازتری نسبت به دیگران داشته باشید.


 


شکل ظاهری :

عموما شکل ظاهری و بدنه تمامی دوربین های مداربسته ، با هر نوع تکنولوژی ساخت و امکانات با یکدیگر تفاوتی ندارند. یعنی در تمام دنیا با یک نوع بدنه (Case) می توان هم دوربین مداربسته آنالوگ و هم دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) تولید کرد. اما شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که پس چگونه متوجه تکنولوژی ساخت آن در نگاه اول بشویم؟ راه حل آن بسیار ساده است.

اگر شما به هر دوربین مداربسته ای نگاه کنید متوجه می شوید که سیمی ازآن خارج شده است که درانتها به قسمت تبدیل می شود. قسمت اول ورودی آداپتور یا تامین کننده برق دوربین می باشد که در هر تکنولوژی موجود است. اما مهم بخش دوم آن سیم است که یا ورودی سوکت شبکه است یا ورودی سوکت های BNC . 

 


اگر ورودی سیم از سوکت BNC پشتیبانی می کرد ، پس تکنولوژی ساخت آن دوربین مداربسته آنالوگ می باشد ، در غیر اینصورت از تکنولوژی دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده شده است. تا اینجا شما می توانید با دیدن هر نوع دوربین مدار بسته از تکنولوژی ساخت آن مطلع شوید.


تفاوت های دوربین مداربسته آنالوگ با تحت شبکه (IP) :

اولین تفاوت این نوع دوربین ها روش ارسال تصاویر به دستگاه های مرکزی خود هستند . دوربین مداربسته آنالوگ پس از اینکه تصاویر را از طریق لنز خود دریافت می کند ، توسط سنسور تصویر پردازش شده و از طریق کابل کواکسیال ( کابل آنتن یا کابل مورد استفاده دوربین های آنالوگ ) به صورت سیگنال های آنالوگ یا آنتن به سمت دستگاه مرکزی خود ارسال می شود. اما دوربین مداربسته تحت شبکه پس از دریافت تصاویر از طریق لنز خود ، توسط سنسور تصویر و پردازشگر سیگنال های دیجیتالی را از طریق کابل شبکه به دستگاه مرکزی خود روانه می سازند.


دستگاه مرکزی که دوربین مداربسته آنالوگ از آن استفاده میکند را DVR یا Digital video recorder  می نامند که پس از دریافت تصاویر از سمت دوربین ، آن ها را به صورت دیجیتال نمایش یا ذخیره می کند. ولی دستگاه مرکزی که دوربین مدار بسته تحت شبکه IP از آن استفاده می کند را NVR یا Network video recorder می نامند که مدیریت تمام تصاویر از سمت دوربین را به عهده دارد.

 


همانطور که قبلا در بالا اشاره نمودیم ، کابلی که دوربین مدار بسته آنالوگ برای ارسال تصاویر از آن استفاده می کند را RG یا کواکسیال که در عامیانه به برخی مدل های آن کابل آنتن نیز گفته می شود. ولی دوربین مداربسته تحت شبکه IP برای ارسال تصاویر خود از طریق کابل شبکه استفاده می نمایند.


دیگر تفاوت بین این دو مدل دوربین ، کیفیت و وضوح تصویر آنهاست . کیفیت تصویر دوربین مدار بسته آنالوگ چندین سال است که به وضوح HD و مرغوبی دست پیدا کرده ، اما هنوز هم در این میان کیفیت تصویر دوربین های تحت شبکه به مراتب بالاتر و بهتر است.


همانطور که در گذشته بسیار شنیدیم که هرچقدر بیشتر پول بدهیم به همان میزان آش می خوریم. در دوربین های مدار بسته با توجه به تکنولوژی ساخت و کیفیت تصویر ها نیز همین گونه است . قیمت دوربین مداربسته آنالوگ نسب دوربین های تحت شبکه IP پایینتر است.


در سیستم های تحت شبکه از تجهیزاتی مانند سوییچ شبکه و روتر ها استفاده می شود که می تواند مصرف کابل را بسیار کمتر کند ، که این خود یک حالت مقرون به صرفه ای را به وجود می آورد . اما در دوربین مداربسته آنالوگ چنین تجهیزاتی مورد استفاده نیست و از هر دوربین می بایست تا دستگاه مرکزی کابل مختص به خود را ارسال کرد ، یعنی هر دوربین یک کابل منحصر به فرد خود.


همانطور که قبلا هم اشاره شد سوکت متصل به دوربین و کابل ، در دوربین مداربسته آنالوگ BNC نام دارد که فلزی است و لی دور دوربین های تحت شبکه از سوکت شبکه یا RJ59 استفاده می شود.


شباهت های دوربین مداربسته آنالوگ با تحت شبکه IP :

اولین شباهتی که هر دو مدل دوربین با یکدیگر دارند ، مشاهده تصاویر از طریق اینترنت ، موبایل ، لپ تاپ و تبلت است . همچنین هر دو مدل دوربین می توانند در شبکه داخلی ، سازمانی و اداری نیز مورد استفاده و مدیریت شوند.

 


شباهتی دیگر که مورد استفاده قرار می گیرد ، تنظیمات و امکانات دستگاه های مرکزی دوربین مدار بسته آنالوگ با تحت شبکه دارد ، که در قبل نام آن ها را بیان نمودیم ، با یکدیگر برابر است. بنابراین از نظر تنظیمات و امکانات دستگاه های مرکزی این دو نگرانی وجود ندارد.


محیط هایی که برای هر دو مدل دوربین مورد استفاده قرار می گیرد تقریبا با هم برابر است ، محیط های مسکونی ، اداری ، تجاری و کارگاهی برای نصب هر دو مدل مشکلی ندارد و این به عهده خریدار است که کدام مدل را بر طبق نیاز های خود انتخاب کرده ، که پیشنهاد می دهیم قبل از خرید با کارشناس مربوطه حتما مشورت نمایید.


درنهایت کدام مدل را انتخاب کنیم

پس از مطالعه شباهت ها و تفاوت های دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه IP ، شاید برای برخی هنوز سوال باشد که در نهایت کدام مدل از این دو دوربین مناسب محیط های ما می تواند باشد . اگر بصورت چکیده بگوییم ، دوربین مداربسته آنالوگ که امروزه به دوربین های با کیفیت تصویر بهتری به نام AHD ، TVI و CVI تبدیل شده اند که وضوح تصویر همه آن ها به صورت HD می باشد  ، دارای قیمت کمتری است اما اشخاصی که طول عمر بسیار بالا ، کیفیت تصویر بسیار بهتر برایشان مهم است دیگر نباید به سراغ آنالوگ ها بروند.

در کشور ما مصرف دوربین های آنالوگ در محیط های مسکونی ، اداری و تجاری بسیار به مراتب بیشتر از دوربین های تحت شبکه IP است ولی در محیط کارگاهی و کارخانه ها این مورد بالعکس عمل می کند.

در نهایت شما می توانید برای کارشناسی و مشاوره های رایگان از شرکت ایمن کاران درخواست مشورت کرده تا بتوانید در کنار یک متخصص حرفه ای انتخاب خود را انجام داده و به نحو احسن از آن استفاده مناسب را ببرید.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی