مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

دوربین مداربسته دارای انواع مختلفی است که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. این نوع کاربرد و هدف مشتری است که تعیین می کند تا فروشنده از کدام نوع دوربین امنیتی استفاده کند. البته دلایل دیگری هم می تواند بر این مساله تاثیرگذار باشد مانند بودجه یا نوع مکان هایی که باید حتما تحت نظر باشند. دو نوع دوربینی که بیشتر از همه بین افراد مورد بحث قرار می گیرد، دوربین روز-شب و مادون قرمز است.بیشترین کاربرد این دو نوع دوربین در شب یا زمانی است که نور محیط کم است. برای همین برای شرکت ها و افرادی که امنیت محیط آن ها در شب ها بیشتر است، توصیه می شود که از این نوع دوربین استفاده کنند. اغلب افراد این دو را با هم یکی می دانند اما باید بدانید که دارای تفاوت های زیادی می باشند که حداقل آن را می تواند در نوع کاربرد دانست.


بهتر است که قبل از نصب و خرید یکی از این نوع دوربین به سوالات زیر کامل پاسخ دهید:


امنیت برای من تا چد اهمیت دارد؟

امنیت در شب چقدر مهم است؟

میزان تاریک بودن محوطه بیشتر است یا روشن بودن آن؟

امکان اتفاق افتادن حادثه ای در شب بیشتر است یا در روز؟

چقدر بودجه برای این مساله در نظر گرفته شده است؟

اگر شرکت من در یک ساختمان است، آیا ساختمان از نظر امنیتی در شب تضمین شده است؟

البته هرچند که نمی توان میزان خطر را در روز و شب تعیین کرد اما اگر از ما می پرسید، میگوییم که بهتر است اول از همه هزینه بیشتری بکنید تا بعدا دچار دردسر کمتری شوید. در ادامه قصد داریم تا تفاوت ساده بین دوربین روز –شب و  مادون قرمز نوع کاربرد آن ها را بیان کنیم.


تفاوت دوربین روز –شب و مادون قرمز


دوربین های روز – شب به طور عمده دارای دو آپشن برای مصرف کننده هستند. یک دوربین عکاسی روز – شب توانایی این را دارد که وقتی روشنایی از میزان خاصی کمتر می شود به طور خودکار تغییر رنگ به سیاه و سفید بدهد. دوربین روز – شب همچنین می تواند در شرایط بسیار کم نور بدون کمک چراغ های مادون قرمز اطراف را ببیند. یک دوربین روز / شب در نور کم ایده آل است و عملکرد خوبی دارد، اما اگر محیط اطراف دوربین ها به طور کامل تاریک شود، شما به یک دوربین مادون قرمز که دارای چراغ های مادون قرمز LED ساخته شده در درون آن باشد، نیاز پیدا خواهید کرد تا در شب بتوانید اطراف را با آن ببینید. طیف نور مادون قرمز توسط چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما می تواند توسط دوربین دیده شود.


واضح است که انتخاب دوربین مناسب مهم است. در شرایط خاص، بهتر است که یک دوربین روز /  شب با کیفیت داشته باشید تا یک دوربین مادون قرمز. برای مثال، اگر شما مایل هستید که حرکات را  فقط در شب ضبط کنید، “سر و صدای” ناشی از برخی دوربین های مادون قرمز می تواند به عنوان حرکت و جنبش توسط DVR تشخیص داده و در نهایت باعث خواندن اشتباهی حرکت برای DVR شود.  در صورتی که روشنایی در محیط وجود داشته باشد، بهتر است که یک دوربین روز / شب پیدا کنید تا بتواند ویدئوی مفید در آن محیط را ضبط کند. پس خیلی مهم است که قبل از خرید و سفارش، نوع محوطه و میزان نور را تعیین کرده و بعد اقدام به خرید کنید.


اغلب مردم در خصوص استفاده از  دوربین های امنیتی کم نور و انتخاب دوربین مناسب دچار سردرگمی می شوند. شما به عنوان یک فروشنده، نباید توقع داشته باشید که مشتریان، اطلاعات کاملی از دوربین ها داشته باشند. اما نباید اجازه بدهید که سردرگمی و اطلاعات ناقص آن ها، باعث سردرگمی خود شما فروشنده هم شود. همچنین یک خریدار، نباید این گمان را کند که باخواندن دو مقاله، تمامی اطلاعات دوربین ها را توانسته است، بدست بیاورد، بلکه بهتر است به شرکت یا فرد نصب کننده این اجازه دهد تا دوربین را کامل و بدون هیچ مزاحمتی نصب کند. مطمئن باشید که آن ها تمام توان خود را برای نصب دوربین های باکیفیت به کار می برند.


تفاوت ساده بین دوربین های روز - شب و دوربین های مادون قرمز


دوربین مدار بسته Fish eye ، چشم ماهی یا پانوراما 180 درجه :



  دوربین مدار بسته Fish eye یا چشم ماهی ، از انواع دوربین مدار بسته است که به خاطر شباهت ظاهری آن به چشم ماهی، به این نام معروف شده است. دوربین Fish eye قابلیت نمایش تصویر در تمام زوایا را دارد؛ به این معنا که به صورت 360 درجه می تواند عملیات فیلم برداری را انجام دهد.

دوربین مدار بسته چشم ماهی، در چه مکان هایی نصب می شود؟
  دوربین های مدار بسته چشم ماهی در موارد بسیاری کاربرد دارند. این نوع از دوربین ها در محیط های وسیع، تصاویر مناسب و با کیفیتی را ثبت می کنند. به دلیل اینکه این دوربین ها در زاویه 360 درجه می تواند تصویربرداری کند، استفاده از چند دوربین در فضاهای مختلف نیاز نیست.

  استفاده از این نوع دوربین در محیط های بسیار وسیع مانند کارگاه ها و سوله های صنعتی بزرگ، فضاهای تجاری و تفریحی مناسب است. علی رغم کاربرد گسترده و قابلیت های برجسته دوربین مدار بسته Fish eye ، این دوربین قابلیت دید در شب را ندارد. به همین دلیل در هنگام انتخاب و نصب دوربین Fish eye باید میزان نور محیط را کاملاً در نظر بگیریم.

دوربین مدار بسته Fisheye ، چشم ماهی یا پانوراما 180 درجه

 با وجود مزایای زیاد دوربین مدار بسته چشم ماهی، این دستگاه محدودیت هایی نیز دارند. ارتفاع سقف محل مورد نظر نصب دروبین مدار بسته Fish eye بسیار مهم است. سقف های خیلی کوتاه یا خیلی بلند، برای نصب این دوربین ها مناسب نیستند. بهترین ارتفاع برای استفاده از این دوربین، 3 تا 6 متر می باشد؛ در این حالت، دوربین Fish eye بهترین تصویر را می تواند ثبت کند.

  در بعضی از مکان ها، معماری محل به گونه ای است که از سقف های کاذب استفاده می شود؛ در این گونه موارد، سقف ها با یکدیگر هم سطح نیستند، بنا براین اگر دوربین مدار بسته چشم ماهی دراین محل نصب شود، قسمت زیادی از زاویه دید دوربین، از دست خواهد رفت. قبل از نصب دوربین حتماً از هم سطح بودن سقف اطمینان حاصل کنید.

  یکی از محدودیت های اصلی دوربین Fish eye ، لنز دوربین است. لنز این دوربین ها به نور زیادی نیاز دارند تا بتوانند تصاویر با کیفیتی را ضبط کنند. لنز دوربین چشم ماهی، فاصله کانونی کمی دارد؛ لذا اگر نور محیط کم باشد قادر به ارائه تصویر مناسبی نخواهد بود. استفاده از این دوربین برای محیط های کم نور و تاریک توصیه نمی شود.

  محدودیت دیگر دوربین مدار بسته Fish eye ، عدم مقاومت در برابر آب و عوامل جوی است. دوربین مدار بسته چشم ماهی، ضد آب نیستند؛ لنز این دوربین ها به شدت نسبت به گرد و غبار حساس است. دروبین Fish eye برای فضاهای روباز، گزینه مناسبی نیست.

تفاوت دوربین Fish eye با دوربین اسپید دام در چیست؟

دوربین مدار بسته Fisheye ، چشم ماهی یا پانوراما 180 درجه

  همانطور که می دانید دوربین مدار بسته اسپید دام ، دوربین های گردان با قابلیت چرخش 180 و 360 درجه هستند. دوربین های Fish eye یا چشم ماهی نیز قابلیت تصویر برداری در زاویه 360 درجه دارند. در این حالت یک سوال مهم مطرح می شود و آن این است که تفاوت عملکرد این دو دوربین با قابلیت گردش 360 چیست!

  پاسخ آن بسیار ساده است. دوربین های مدار بسته اسپید دام، علی رغم چرخش، فقط در یک جهت تصویر برداری می کند. در مورد دوربین چشم ماهی، این قابلیت کامل تر است و این دوربین همزمان با چرخش 360 درجه ای، می تواند در تمام جهات تصاویر را ضبط نماید.

ضبط تصویر 360 درجه به این مفهوم است که اگر قرار باشد تصویر ضبط شده یک دوربین اسپید دام را دوباره بازیابی و کنترل کنیم، فقط در جهت ضبط شده این کار امکان پذیر است. در مورد دوربین چشم ماهی، این حالت بر عکس است؛ به این معنا که بعد از ثبت تصویر، متوان فیلم ضبط شده را در تمام جهات چرخاند و دوباره کنترل نمود.

  هزینه نگهداری دوربین های اسپید دام در مقابل دوربین های Fish eye ، بسیار بالاتر است؛ زیرا این دوربین ها به وسیله یک فرآیند مکانیکی و توسط یک اپراتور به حرکت در می آیند.

  کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته Fish eye بسیار بالاست، از این رو است که این دوربین ها حجم خیلی زیادی خواهند داشت که این مورد نگهداری تصاویر را در طول زمان، پر هزینه می کند.

  یکی دیگر از محدودیت های این دوربین ها، وابستگی عملکرد آن ها به بستر شبکه است. دوربین مدار بسته چشم ماهی نمی تواند به یک سیستم آنالوگ متصل شود.


دوربین مدار بسته Fisheye ، چشم ماهی یا پانوراما 180 درجه

چرا باید از دوربین مدار بسته Fish eye استفاده کنیم؟
   قیمت دوربین های مدار بسته Fish eye بسیار کمتر و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است. باید توجه داشت که در محیط ها و فضاهای صنعتی، حتماً باید از نوع دوربین مدار بسته اسپید دام استفاده شود.

  دوربین های گردان اسپید دام ، دارای قسمت های متحرک هستند. از این رو هزینه های تعمیرات و نگهداری این دوربین ها بسیار بالا خواهد بود. دوربین های چشم ماهی، استهلاک بسیار کمی دارند که موجب می شود هزینه های جانبی کاهش یافته و طول عمر دستگاه افزایش می یابد.

  دوربین های مدار بسته Fish eye به شکل های مختلف دیواری و سقفی نصب می شوند. برخی از انواع این دوربین ها، فقط به صورت سقفی نصب می شوند. بدنه این مدل از دوربین مدار بسته Fish eye ، به صورت شیب دار طراحی شده است و موجب می شود که برای نصب یا آویزان کردن روی دیوار مفید نباشد.

  نوع دوربین مدار بسته Fish eye دیواری، سایز بزرگتری دارد. این نوع از دوربین مدار بسته، یک پایه لنز با قابلیت چرخش داشته و بهتر است در زاویه 15 درجه نصب شود.

  معیار وضوح و کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته Fish eye ، مانند سایر انواع دوربین برحسب پیکسل یا مگا پیکسل بیان می شود. این دوربین ها مجهز به سنسور بوده و امکان زوم تصویر نیز برای آن ها وجود دارد.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی