مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

دوربین مدار بسته دام


 در سیستم دوربین مدار بسته لازم است تصاویر ضبط شده توسط دوربین ها، طبق تاریخ و ساعت، در جایی بایگانی شوند تا در صورت نیاز بتوان به آن مراجعه کرد و فیلم مورد نظر را بررسی نمود. برای این هدف، دو نوع دستگاه ضبط کننده تصویر برای دوربین های مدار بسته تعریف می شوند؛ نوع اول، VCR و نوع دوم، DVR نام دارد.


  دستگاه ضبط کننده VCR، یک دستگاه بسیار قدیمی است و به این صورت بود که دوربین مدار بسته به ورودی این دستگاه متصل می شد؛ برای ضبط هر 3 ساعت فیلم و تصویر، یک نوار مورد نیاز بود؛ پس از گذشت 3 ساعت، فیلم جدید جایگزین قبلی می شد تا تصویربرداری ادامه پیدا کند. در عمل، این کار غیر ممکن به نظر می رسید. با این وجود، استفاده از این دستگاه در قدیم رواج داشت؛ اما امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرند.


  دستگاه ضبط کننده DVR، تصاویر را به صورت دیجیتال بر روی هارد دیسک ضبط می کند. این دستگاه، مشکل آرشیو کردن فیلم ها و تصاویر را به خوبی برطرف کرد. همچنین این دستگاه ها قابلیت اتصال به رایانه را نیز دارند؛ در این صورت تصاویر بر روی هارد رایانه ضبط می شود و از این طریق می توان فیلم ها را ذخیره نمود.


دوربین مدار بسته بولت


اصطلاحات فنی دوربین های مدار بسته چیست؟

  برخی اصطلاحات و عبارت های تخصصی در رابطه با دوربین مدار بسته وجود دارد که برای استفاده از این دستگاه ها باید از آن ها اطلاع داشته باشیم. مشخصات فنی دوربین مدار بسته عبارتند از:


سطح نور:

  انتخاب دوربینی که بتواند در شرایط کم نور نیز به خوبی کار کند، بسیار مهم است. حداقل روشنایی لازم برای عملکرد دوربین را معمولاً با واحد لوکس، بر روی آن می نویسند. در دوربین مدار بسته، پارامتری به نام “میزان گستردگی بازه نوری قابل تشخیص” وجود دارد که با فعال کردن آن می توان تصویر مناسبی از فضاهای کم نور و پر نور محیط را در یک تصویر ثبت کرد.


  با استفاده از این فناوری، بدون در نظر گرفتن محل نصب و قرارگیری دوربین مدار بسته، همیشه تصاویر در مطلوب ترین حالت نوری، تصویربرداری شده و نمایش داده می شوند. مکانیسم عملکرد این قسمت به این صورت است که ابتدا میزان نور را تشخیص می دهد و سپس با تنظیم سرعت شاتر، در فضاهای پر نور و کم نور، تصویری مناسب از محیط ضبط می کند.


وضوح تصویر:

  وضوح تصویر برای یک دوربین مدار بسته عبارتست از تعداد خطوط افقی که در بین یک تصویر نمایش داده می شود. اصطلاح “خطوط افقی” در دروبین مدار بسته با عبارت انگلیسی “TV Line”، بیان می شود.


  رایج ترین عدد وضوح تصویر برای دوربین های مدار بسته معمولاً تا حدود 500 است؛ اما برای کاربردهای خاص مانند ثبت شماره پلاک خودروهای در حال حرکت، از دوربین هایی با وضوح تصویر بالای 500 استفاده می شود.


  برخی از دوربین های مدار بسته با بهره گیری از فناوری های نرم افزاری و پردازشگر ویژه، می توانند با وضوح تصویر 700، تصاویری با کیفیت بسیار بالا ارائه کنند. یکی از قابلیت های برجسته این نوع دوربین مدار بسته، حذف رنگ های زائد موجود بر روی تصویر است.


میزان نویز دوربین مدار بسته:

  در مکان هایی که نور کمی دارند، تصاویر ثبت شده توسط دوربین مدار بسته دارای نویز زیادی هستند؛ در این حالت با فعال سازی گزینه کاهش دیجیتالی نویز در دوربین، فیلترهای دیجیتالی در سه بعد تصویر قرار گرفته و به این ترتیب نویز کاهش می یابد و تصویر، وضوح بیشتری پیدا می کند.


تنظیم نور:

  اغلب فضاهایی که برای نصب دوربین مدار بسته انتخاب می شوند، میزان نور متغیری دارند. تصویربرداری در این موقعیت، نیازمند ایجاد تغییرات در نوع تصویربرداری توسط دوربین خواهد بود. در برخی از دوربین های مدار بسته، پارامتری قرار دارد که علاوه بر امکان تنظیم خودکار نور ورودی به سنسور دوربین، امکان تغییر دستی متناسب با نور محیط را نیز فرآهم می کند. این پارامتر سبب می شود که میزان سفیدی تصویر هم به طور خودکار تنظیم شود. در این جا منظور از نور محیط، نور خورشید، نور لامپ و … می باشد.نرخ ضبط فریم:


  یکی از اصطلاحات فنی که برای دوربین های مدار بسته تعریف می شود، عبارت “نرخ ضبط فریم” است. نرخ ضبط فریم، با واحد فریم در ثانیه یا FPS اندازه گیری می شود. معمولاً برای هر کانال، 25 فریم ثبت می شود؛ یعنی برای یک سیستم 4 کاناله و برای ثبت زمان واقعی، نیاز به 100 فریم در ثانیه برای هر چهار کانال است.


  برخی از دوربین ها، میتوانند تنها با ضبط 3 فریم در ثانیه نیز تصویربرداری را انجام دهند. برای ثبت تصاویر عوامل مختلفی از جمله حجم دیسک سخت افزاری، نرخ فریم، فرمت فشرده سازی و …، نقش دارند.


قابلیت تشخیص حرکت:

  اساس کار یک دوربین مدار بسته، ثبت تصاویر متحرک همراه با تشخیص حرکت است. هنگامی که دوربین به صورت دائم در حال ارسال تصویر به دستگاه ضبط کننده دیجیتال (DVR) است، این دستگاه، تصاویر را به صورت مجموعه ای از پیکسل ها می خواند و منتظر دسته ای از پیکسل ها است که با سری قبلی متفاوت هستند؛ هنگامی که متوجه تغییر در این پیکسل ها می شود، ضبط تصویر را آغاز می کند.


  دستگاه های ضبط کننده دیجیتال در دوربین مدار بسته، حساسیت های مختلفی دارند؛ در برخی از این دوربین ها می توان میزان حساسیت در ضبط تصویر را روی بعضی از نقاط، تنظیم نمود. نویسنده: ایمن کاران آموزش دوربین مدار بسته 0 نظر آبان ۳, ۱۳۹۶

انواع دوربین مدار بسته:

  دوربین مدار بسته، دوربین هایی هستند که در محل نصب، ثابت هستند و تصاویر را ضبط و به سایر مکان ها ارسال می کنند. دوربین های مداربسته انواع مختلفی داشته و هر یک از این مدل ها، کارایی متفاوتی دارند. مهم ترین دسته بندی دوربین های مدار بسته، به شرح زیر بیان می شود:


دوربین های مدار بسته صنعتی

دوربین مدار بسته اسپید دام

دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مدار بسته مخفی

دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته دام

دوربین مدار بسته باکس

دوربین مدار بسته مادون قرمز

دوربین مدار بسته چشم ماهی یا Fish eye

 دوربین مدار بسته بیسیم wireless :

مزیت های اصلی دوربین مدار بسته، سهولت در نصب آن ها است. برخی از دوربین های مدار بسته مانند دوربین های بی سیم، در هر مکانی قابلیت نصب دارند. گیرنده این دوربین ها، به راحتی جابه جا می شوند. در صورت استفاده از دوربین های بی سیم، هزینه های کابل، سیم و داکت کشی، تا حد زیادی کاهش می یابد.


دوربین مدار بسته بیسیم


  منبع تغذیه در دوربین مدار بسته بی سیم، باتری ها هستند. اگر تعداد این دوربین ها افزایش یابد، هزینه نصب باتری نیز زیاد خواهد شد. به دلیل اینکه سیگنال خروجی این نوع دوربین ها قوی نیست، هر گونه مانع در برابر این دوربین ها، می تواند در سیگنال آن اختلال ایجاد کند. از طرف دیگر، اگر برای دوربین مدار بسته بی سیم، باتری استفاده نشود، الزاماً باید سیم کشی و داکت کشی انجام شود، که این امر موجب بالا رفتن هزینه ها خواهد شد. کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته بی سیم، به دلیل ضعیف بودن سیگنال در آن، زیاد مناسب نیست.


دوربین مدار بسته مخفی :

  یکی از انواع مدل های دوربین مدار بسته، دوربین مدار بسته مخفی است. با استفاده از این نوع دوربین ها می توان مکان را به صورت غیر محسوس، کنترل نمود. دوربین مداربسته مخفی به انواع زیر دسته بندی می شوند:


دوربین مدار بسته مینیاتوری پین هول

دوربین مدار بسته مینیاتوری معمولی

دوربین مدار بسته دتکتوری

دوربین های هالوژنی

دوربین مدار بسته آینه ای

  دوربین مدار بسته پین هول، به گونه ای نصب می شود که امکان رؤیت آن وجود ندارد. فناوری این دوربین ها به گونه ای است که لنز دوربین به صورت یک حفره کوچک است و از درون این حفره، تصاویر ثبت می شوند. علاوه بر کیفیت بالای تصویر، این دوربین ها قیمت بالایی هم دارند.


دوربین مخفی


  دوربین های مخفی هالوژنی، به راحتی در قالب یک لامپ هالوژن جای می گیرد و می تواند تصاویر را با کیفیت بالا ثبت کند. دوربین مدار بسته مخفی از نوع آینه ای، در ظاهر به صورت یک آینه محدب است، اما داخل آن یک دوربین مخفی نصب می شود. نکته مهمی که در مورد این دوربین ها وجود دارد این است که در صورت استفاده از این مدل دوربین مخفی، باید حتماً نور محیط تنظیم باشد تا تصاویر ضبط شده کیفیت خوبی داشته باشند.


  دوربین مخفی مینیاتوری معمولی، در واقع ساده ترین نوع دوربین های مخفی هستند که بیشتر برای کاربردهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها ارزان هستند و به راحتی می توانند از دید افراد پنهان شوند. برخی از دوربین های مدار بسته مخفی، قابلیت ثبت تصاویر در شب را دارند. تکنولوژی این دوربین ها ، بر اساس امواج مادون قرمز است. کارایی این دوربین ، مانند دوربین مدار بسته نوع پین هول است.


  یکی از انواع جالب دوربین مدار بسته، دوربین های مخفی دتکتوری است. این دوربین ها در ظاهر، به صورت سیستم های هشدار ایمنی آتش سوزی یا سیستم های اعلام سرقت نصب می شوند؛ از این رو به هیچ عنوان قابل تشخیص نمی باشند.


دوربین مدار بسته بولت Bullet :

  یکی از رایج ترین نوع دوربین ها که برای فضاهای باز و اماکن پر رفت و آمد مناسب هستند، دوربین های مدار بسته بولت هستند. دوربین مدار بسته بولت در سه نوع آنالوگ، تحت شبکه و AHD، در بازار موجود است. لنز دوربین بولت، هم به صورت ثابت و هم به صورت متغیر قابل نصب است. میدان ثبت تصاویر برای دوربین مداربسته بولت با قابلیت دید در شب، از 10 تا 50 متر است؛ متوسط فاصله ضبط تصاویر با کیفیت برای این دوربین ها، 20 متر است.


دوربین مدار بسته بولت


 برخی از مدل های دوربین مدار بسته، برای نصب و کاربرد در شرایط سخت مناسب هستند. دوربین های کنترل کیفیت راه و جاده های کشور، دوربین کارخانه ها و صنایع، دوربین مدار بسته موجود در انبارها و …، مثال هایی از کاربردهای این نوع دوربین هستند.


کاربرد دوربین مدار بسته صنعتی :

  دوربین مدار بسته صنعتی، در شکل ظاهری شبیه به یک جعبه مستطیلی شکل است که معمولاً بدنه پلاستیکی یا فلزی دارند. انواع لنز را می توان در این نوع دوربین به کار برد. تنها عیب این نوع دوربین ها، عدم قابلیت دید در شب است.


  نوع دیگری از دوربین مدار بسته، دوربین های اسپیددام هستند. شکل ظاهری این نوع دوربین ها، به صورت نیم کره است؛ دوربین اسپیددام، قابلیت چرخش در تمام زاویه ها، با سرعت بالا را دارد. فناوری دوربین مدار بسته اسپیددام، ثبت تصاویر با کیفیت بالا و امکان بزرگ نمایی تصویر را فرآهم می کند. این دوربین در مناطقی نصب می شود که قصد ضبط و ثبت تصاویر در فواصل دور، مورد نظر است. دوربین اسپید دام، از قابلیت چرخش 360 و 180 درجه، بزرگ نمایی و زوم کردن تصویر برخوردار است.


  نکته مهم در مورد دوربین مدار بسته گردان این است که، این دوربین ها تصاویر را در یک جهت ثبت می کنند؛ با اینکه قابلیت چرخش در همه زوایا را دارند، اما فقط می توانند تصاویر را به صورت لحظه ای و آن هم در یک جهت ضبط کنند. مزیت اصلی این دوربین این است که می توان برنامه آن را به گونه ای تنظیم کرد که در زمان مشخص، محل های مشخصی را ثبت نماید.


  برخی دیگر از انواع دوربین مدار بسته نیز وجود دارند که بسته به شرایط محیطی مورد استفاده قرار می گیرند؛ شرایطی مانند شرایط جوی باران و برف، خشکی و حرارت بالا، تشعشعات و …، بر روی انتخاب و کاربرد دوربین مدار بسته تأثیر فراوان خواهد داشت.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی