مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

دوربین مداربسته چگونه کار می کند؟


دوربین مدار بسته را با نام CCTV می شناسند، خلاصه عبارت Closed Circuit Television است. سیستم این نوع دوربین ها از یک یا چند دوربین برای ضبط و انتقال عکس، ویدئو، صدا به یک مانیتور، مجموعه ای از مانیتورها یا دستگاه ضبط کننده استفاده می کنند. تفاوت CCTV با دیگر سیستم ها این است که تمامی اطلاعات آن در یک مدار باقی می ماند و به صورت عمومی قابلیت استفاده ندارد. انتقال داده، عکس، ویدئو و صدا در CCTV  به صورت سیمی یا بدون سیمی( وایرلس)انجام می شود. بیشتر سیستم های دوربین مدار بسته برای کارهای نظارتی از جمله نظارت های امنیتی، جاسوسی یا ایمنی استفاده می شود.


کاربرد دوربین مدار بسته


دوربین های CCTV :

استفاده از دوربین های مدار بسته در ایران، رشد چشمگیری داشته است و تکنولوژی آن نسبت به چند سال گذشته پیشرفت زیادی  کرد. اکثر دوربین هایی که امروزه استفاده می شود، معمولا به منظور نظارت های امنیتی و ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید این دوربین ها را در انواع مکان هایی مانند بانک ها، مدارس، مراکز خرید، ادارات دولتی و غیره مشاهده کنید. مقرون به صرفه بودن و همچنین راحت تر کردن نظارت از راه دور، از دلایل اصلی استفاده از این نوع دوربین ها می باشد.


انواع دوربین مدار بسته :

دوربین های متفاوتی وجود دارد و آن ها را می توان براساس نوع تصویری که قادربه ضبط آن هستند، تعداد فریم هایی که می توانند در هر ثانیه بگیرند، انواع ارتباط با مانیتور یا دستگاه ضبط ویدئو، قابل تغییر بودن موقعیت آن ها و عملیات های ویژه ای که می توان با آن ها انجام داد، نیز تقسیم بندی کرد.


انواع تصاویر و عکس: دوربین های مدار بسته قادرند تصاویر و عکس ها به صورت سیاه سفید یا رنگی ضبط کنند. علاوه بر این، بیشتر دوربین های مدار بسته قادرند که در شب ها یا زمانی که نور کم است، با استفاده از تکنولوژی خاصی که برروی آن ها نصب شده است، تصاویر با کیفیتی را نیز ضبط کنند.  دوربین های دیجیتال همانطور که بر محبوبیتشان اضافه می شود، قیمت آن ها نیز کم می شود، زیرا آن ها دارای وضوح قوی چندمگا پیکسلی هستند و می توانند به اکثر کامپیوترها نیز متصل شوند.


دوربین مدار بسته آنالوگ :

همه دوربین های آنالوگ دارای ارتباط BNC که گرد و نقره ای می باشند و یک پیچ تک متصل می باشند. کامپوزیت یا CVBS که دوربین قدیمی تر و بدون امنیت HD است تا اوایل سال 2016 استفاده می گردید.مزیت اصلی آنالوگ این است که سیستم های قدیمی تر آنالوگ به راحتی می توانستند به روز شوند.  تعویض سیستم ها و ضبط کننده های قدیمی خیلی سریعتر می تواند انجام می شود و با قیمت کمتری می توان کیفیت عکس های ضبط شده را بهبود بخشید.


دوربین مدار بسته دیجیتال :

همه دوربین های دیجیتال از ارتباط RJ45 با کابل های CAT5 و CAT6 استفاده می کنند.


فریم ها در ثانیه: فریم ها در ثانیه یعنی اینکه تعداد کل فریم هایی که دوربین ضبط می کند و به دستگاه ضبط کننده یا دوربین ارسال می کند. برای اینکه بیشتر دوربین های مداربسته قادرند به راحتی 30 یا بیشتر فریم ها در ثانیه ضبط کنند، مقدار نوارفیلم یا ذخیره ساز دیجیتال باید به اندازه ای باشد که بتواند هر روز گنجایش ضبط فیلم ها را داشته باشد. برای بیشتر فروشگاه ها، سرعت های 1 تا 6 فریم در ثانیه به منظور ضبط فعالیت ها برای جلوگیری از دزدی نیز کافی است.


دوربین های Pan Tilt Zoom) PTZ) :

این نوع دوربین ها به شخص، اجازه کنترل نظارت بر محدوده به منظور حرکت دوربین از راه دور را می دهد که معمولا با یک کنترلر RF یا سیمی انجام می شود. بیشتر دوربین های موجود این امکان را به فرد می دهد که با استفاده از کنترلر آن ها را به سمت چپ و راست(pan)، بالا و پایین(tilt) یا از زاویه کوچکتر یا بزرگتر(close up zoom)  حرکت دهد.


دوربین هایی با لوازم جانبی خاص :

دوربین های خاص دارای کارهای ویژه خاص هستند که برای استفاده خاصی به کار می روند. برای نمونه، دوربین های نظارتی بسیار کوچکی به منظور جاسوسی در شب استفاده می شوند یا دوربین هایی که دارای مقاومت در برابر خرابی هستند.


DVR را به اینترنت وصل کنید


سیستم دوربین مدار بسته  CCTVبا کیفیت بالا را می تواند مزایای زیادی را  به خانه یا محل کار شما به ارمغان آورند. تکنولوژی نظارت تصویری در سطح پیشرفته شاید در نگاه اول گران باشند اما وقتی به کاربرد آن ها بررسی می کنیم، متوجه می شویم که کاملا میتوانند هزینه های بعدی را که ناشی از خرابی هایی مانند دزدی یا غیره است را کاهش دهند. یکی از رایج ترین سوالات در خصوص دوربین های مداربسته این است که چگونه DVR را به منابع اینترنتی برای مشاهده قابلیتهای از راه دور خود وصل کنیم.


تمام با بهتره بگوییم که اکثر دوربین های امنیتی از قابلیت نظارت از راه دور برخوردارند. در هر صورت قادر خواهید بود فیلم های گرفته شده خود را در زمان واقعی از انواع دستگاه های مختلف مشاهده کنید. فناوری امنیتی حتی می تواند هنگامی که دوربین امنیتی شما فعالیتی مشکوک را تشخیص می دهد، از طریق تلفن یا تبلت شما را مطلع کند. اتصال مناسب DVR  شما به اینترنت اجازه می دهد تا تمام این ویژگی ها در اختیار شما قرار گیرد.


الزامات اتصال


اولین چیزی که برای این فرآیند نیاز دارید، اتصال به اینترنت زنده و کارآمد است. اتصال به اینترنت می تواند از هر ارائه دهنده سرویس انتخابی شما باشد؛ با این حال بهترین گزینه سرویسی است که سرعت بالایی دارد.

بعد از راه اندازی مودم، روتر است که از اجزای بعدی مورد نیاز برای اتصال DVR به اینترنت است. روترها به شما اجازه می دهند دستگاه های مختلف را به تنها اتصال اینترنتی خود متصل کنید.

یکی از مهمترین اجزای ایجاد اتصال اینترنتی برای مشاهده از طریق تلفن همراه خرید یک سیستم DVR است که توانایی نظارت از راه دور را دارد. برخی از DVR ها تنها با هدف ضبط فیلم ساخته می شوند.

اتصال DVR شما به اینترنت، نیازمند کابل های رده 5 یا کابل های اترنت برای ارتباط بین دستگاه ها است. تقریبا همه DVR های مجهز به قابلیت دسترسی از راه دور دارای پورت شبکه هستند تا کابل CAT5 را به آن وصل کنید.

شما همچنین نیاز به یک مانیتور برای تنظیم اولیه DVR خود هنگام تنظیم اتصالات آنلاین دارید. پس از آن می توانید از مانیتور برای مشاهده استفاده کنید.

باید مطمئن شوید که اتصالات به درستی انجام شده و مودم از طریق پورت اینترنت روتر شما متصل به اینترنت است. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که DVR از طریق یکی از روش های مختلف زیر به مانیتور متصل است:


BNC-


HDMI-


VGA-


-اتصالات کامپوزیت   RCA


بهتر است از روش های HDMI یا VGA برای اتصال DVR به مانیتور استفاده شود. با این حال، هر یک از روش های فوق کارآیی خواهد داشت. تقریبا هر DVR دارای یک رابط مشابه است که برای پیکربندی به کار می رود و حتی اگر منوی DVR شما کمی متفاوت باشد، تمام تنظیمات تا جایی که به عملکرد مربوط می شود، مشابه خواهد بود.


پیکربندی  DVR 


ابتدا باید با استفاده از اطلاعات ورود به ادمین که توسط تولید کننده فراهم شده، به DVR خود وارد شوید.

در تنظیمات شبکه، شما قادر به انتخاب یک آدرس IP برای سیستم DVR خود خواهید بود.

پس از آن باید تنظیمات امنیتی مرورگر خود را پیکربندی کنید تا بتوانید سرویس وب DVR را دانلود کنید. برای اطمینان از اینکه مرورگر شما می تواند سرویس وب را از DVR دانلود کند، به Tools> Internet Options> Security بروید.


DVR را به اینترنت وصل کنید1


4. سپس از این منو، سطح سفارشی را انتخاب کنیدDVR را به اینترنت وصل کنید2


5. پس از کلیک بر روی سطح سفارشی custom level، باید مطمئن شوید که گزینه “Download Unsigned ActiveX controls”  فعال است یا در حالت  “prompt”قرار دارد.DVR را به اینترنت وصل کنید3


مزایای اتصال DVR به اینترنت  


قابلیت مشاهده از راه دور. می توانید فیلم هایی که سیستم امنیتی دوربین شما آن ها را شکار کرده در زمان واقعی هر موقع که می خواهید و از هر جای دلخواه ببینید.

قابلیت مشاهده فیلم حتی اگر DVR آسیب دیده یا به سرقت رفته باشد.

شما همچنین از راه دور قادر به پیکربندی DVR و یا هر دوربین تخصصی در سیستم خود با اتصال به اینترنت خواهید بود.

اگر تنظیمات دوربین را برای بهبود مشاهده تغییر می دهید، می توانید تغییرات در زمان واقعی را برای عملکرد مطلوب سیستم خود اعمال کنید.

 


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی