مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

 دوربین مدار بسته اسپید دام از گران ترین دوربین های حفاظتی و نظارتی هستند و برای مدیریت فضاهای سرپوشیده و مکان های روباز مورد استفاده قرار می گیرند. معادل لاتین دوربین اسپید دام، “Speed Dome” است. این دوربین ها در بازار با نام های تجاری مختلفی نیز شناخته می شوند؛ دو نام رایج برای دوربین مدار بسته اسپید دام به شرح زیر است:


دوربین فست دام (Fast Dome)

دوربین اسمارت دام (Smart Dame)

  امکان گردش افقی، حرکت 90 درجه عمودی و هم چنین در برخی موارد تا گردش 180 نیز برای این دوربین تعریف شده است.


  برای نصب دوربین مدار بسته اسپید دام، ابتدا باید مکان مناسبی برای نصب در نظر گرفته شود. محل انتخاب شده برای نصب دوربین اسپید دام، باید بتواند 4 برابر وزن دوربین را به خوبی تحمل کند. علاوه بر آن، مکان تعیین شده نباید به هیچ وجه، ارتعاشات مکانیکی داشته باشد. هر گونه حرکت یا لرزش اضافی، به شدت بر روی کیفیت تصویر ضبط شده توسط دوربین اثر خواهد گذاشت.


  چنانچه در مناطق صنعتی بخواهید دروبین مدار بسته اسپید دام نصب کنید، باید محل نصب را از لحاظ وجود کابل های برق دقیق بررسی کنید. در ارتفاعات بلند، پس از نصب دوربین، حتماً یک برقگیر در فاصله 2 متری بخش بالایی دوربین نصب کنید. در هنگام رعد و برق، برقگیر از آسیب دیدن دوربین و تجهیزات آن جلوگیری می کند. اتصال چاه ارت پس از اتمام کار فراموش نشود. برای دوربین های مدار بسته اسپید دام که در فضاهای باز نصب می کنید، حتماً یک کاور برای دوربین قرار دهید.


  برای سیستم برق کشی دوربین اسپید دام، توجه کنید که دوربین با چه نوع منبع تغذیه ای کار می کند. معمولاً این دوربین ها با منبع 12 ولت برق DC و 24 ولت برق AC کار می کنند. تعداد کمی از دوربین های اسپید دام هستند که هر دو نوع منبع تغذیه را پشتیبانی می کنند.


  برای اتصال منبع تغذیه و دوربین، حداکثر فاصله مجاز برای دوربین را به دقت رعایت نمایید؛ مخصوصاً اگر دوربین ها در فضای سر بسته نصب شوند، چون مجهز به سیستم فن و هیتر هستند باید کابل های برق و ترانسفورماتور، در فاصله های مناسبی تعبیه شوند.


  قطر سیم و کابل هایی که برای نصب دوربین مدار بسته اسپید دام استفاده می شوند، به نوع دوربین و تجهیزات آن دارد. انواع سیم با سطح مقطع 5/0 تا 6 میلی مترمربع، در نصب دوربین مدار بسته استفاده می شود.


  یکی از مهم ترین قسمت های نصب دوربین مدار بسته اسپید دام ، اتصال سیم دیتا (سیم داده دوربین) است. برای کنترل دوربین مدار بسته اسپید دام، از یک جفت سیم به هم تابیده شده استفاده می شود. این سیم ها نقش انتقال فرمان حرکت به جهات مختلف را در دوربین ایفا می کند. برای اتصال کابل داده دوربین، حتماً باید از کابل شبکه با روکش شیلد استفاده شود. هر یک از رشته سیم ها دارای قطری در حد 4/0 میلی متر هستند. شیلد کابل دیتای دوربین باید از یک سمت به ارت، متصل شود؛ در غیر این صورت موجب ایجاد نویز در دوربین مدار بسته خواهد شد. حداکثر طول کابل دیتا برابر با 1200 متر است.


  امکان کنترل و نصب همزمان چند دوربین اسپید دام نیز وجود دارد. این دوربین ها را می توان تنها با یک جفت سیم که به صورت سری به هم متصل شده اند، کنترل کرد. به این صورت که برای هر کدام از دوربین ها به صورت جداگانه سیم کشی انجام می شود و در نهایت این سیم ها به یک مسیر هدایت می شوند.


دوربین مدار بسته گردشی Speed Dome کیفیت 2 مگاپیکسل IP


 دوربین مدار بسته اسپید دام، قابلیت زوم کردن و خم شدن دارند. این سری از تغییرات هم با استفاده از نرم افزارهای نظارتی دوربین و هم توسط اپراتور قابل انجام است. سیستم نرم افزاری نظارتی این امکان را فرآهم می آورد که به راحتی روی دوربین و دستگاه های ضبط دیجیتال نصب شده و توسط آن می توان حرکت دوربین مدار بسته اسپید دام را کنترل نمود. کنترل حرکت دوربین مدار بسته توسط یک سیستم پیشرفته، باعث افزایش سرعت کنترل وضعیت و موقعیت های مختلف می شود.


   در برخی موارد در مورد دوربین مدار بسته اسپید دام، مزیت انعطاف پذیری بیان می شود؛ این اصطلاح به این معنا است که این دوربین ها می توانند به سرعت بچرخند و زوم کنند.


  دوربین مدار بسته اسپید دام دارای ویژگی دید در شب هستند. اگر نور محیط کافی نباشد یا فضا گرد و غبار زیادی داشته باشد، این دوربین به خوبی می توانند تصاویر را ثبت کنند. برخی از انواع دوربین اسپید دام نیز وجود دارند که این قابلیت را ندارند.


  دوربین های مدار بسته اسپید دام مجهز به یک پایه فلزی هستند که توسط پیچ و اتصالات به سقف محکم می شوند. برخی از این دوربین ها، یک بخش فلزی دارند که موجب افزایش مقاومت دوربین در برابر ضربه می شود. در بعضی مکان ها که گرد و غبار زیادی در فضا وجود دارد، یک کاور یا پوشش برای محافظت از دوربین اسپید دام در نظر استفاده می کنند.


دوربین مدار بسته 4 مگاپیکسل IP اسپید دام سوپر ویژن مدل SVPT7E-IP400


دوربین مدار بسته اسپید دام :

  دوربین مدار بسته اسپید دام ، یکی از انواع دوربین های حفاظتی و امنیتی است. شکل ظاهری این دوربین به صورت کروی بوده که قابلیت چرخش و گردش در تمام زوایا را دارد.


  دوربین مدار بسته اسپید دام ، علی رغم اینکه به شکل کروی است و تصور می شود که از تمام جهات می تواند فیلم برداری کند، اما در هر لحظه فقط می تواند یک جهت را ثبت نماید. به عبارت دیگر، در هر لحظه یک جهت را پوشش می دهد. به همین دلیل است که از دوربین های مدار بسته اسپید دام در موارد امنیتی استفاده نمی شود.


  برای استفاده از قابلیت های دوربین مدار بسته اسپید دام باید حتماً یک اپراتور مسئول کنترل دوربین باشد. اگر شخصی برای کنترل دوربین در محل وجود نداشته باشد، این دوربین فقط به عنوان یک دوربین عادی، تصاویر را ثبت می کند. کارخانه ها، صنایع، کارگاه ها و سوله ها، بیشترین استفاده را از این نوع دوربین مدار بسته دارند.آشنایی با کیفیت تصویر در انواع دوربین مدار بسته :

  کیفیت تصویر (Resolution)، پارامتری است که میزان وضوح و شفافیت را بیان می کند. کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته، به این معنا است که تصاویری که توسط دوربین ثبت شده اند، تا چه اندازه شفاف و قابل تشخیص هستند.


 کیفیت یا رزولوشن تصویر در دوربین مدار بسته با واحدی به نام پیکسل اندازه گیری می شود. با توجه به این تعریف، هرچه اندازه و کیفیت تصویر ثبت شده بیشتر باشد، کیفیت تصویر بیشتر است. مفهوم دیگری از رزولوشن تصویر به این صورت بیان می شود: ” رزولوشن، معیاری از اندازه تصویر در دوربین مدار بسته است. قطعاً تصاویر کوچک تر، کیفیت پائین تر و تصاویر بزرگ تر، رزولوشن بهتری دارند.”


  همان طور که می دانیم دوربین های مدار بسته به دو نوع اصلی آنالوگ و دیجیتال دسته بندی می شوند. کیفیت تصویر در هر یک از این دوربین ها به صورت جداگانه تعریف می شود. در دوربین مدار بسته آنالوگ، رزولوشن تصویر با پارامتر “TV Line” بیان می شود. در دوربین مدار بسته دیجیتال، از پیکسل های تصویری دیجیتال برای بیان کیفیت تصویر استفاده می شود.


چرا کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته اهمیت دارد؟

  هدف از نصب و استفاده از دوربین مدار بسته، ثبت تصاویر با کیفیت و وضوح بالا است؛ به گونه ای که فرآیندهای انجام شده در فیلم یا تصویر به راحتی قابل تشخیص باشد. هر چه کیفیت تصویر بیشتر باشد، امکان اینکه جزئیات تصاویر ثبت شده توسط دوربین قابل تشخیص باشد، بیشتر خواهد بود. این قابلیت موجب مؤثر بودن سیستم های امنیتی و نظارتی می شود. رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته، رابطه مستقیم با میزان کارایی سیستم امنیتی دارد.


کیفیت تصویر دوربین مدار بسته


مقایسه کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته آنالوگ و دیجیتال

  کیفیت تصویر در انواع دوربین مدار بسته با یکدیگر متفاوت است. دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتالی، رزولوشن بسیار کمتری دارند. به طور مثال، اگر کیفیت تصویر در دوربین آنالوگ برابر با 720 TVL باشد، این مقدار در دوربین مدار بسته دیجیتال، معادل 5/0 مگا پیکسل است. از مقایسه این دو عدد می توان فهمید که  حداکثر رزولوشن دوربین های مدار بسته آنالوگ در مقایسه با انواع دوربین، خیلی خیلی کمتر است.


چه عواملی در کیفیت تصویر دوربین مدار بسته نقش دارند؟

  با توجه به کاربردهای گسترده ای که دوربین های مدار بسته در موقعیت های مختلف  دارند، تمام دوربین ها نمی توانند تصاویر با کیفیت بالا را ثبت کنند. رزولوشن برخی از انواع دوربین مدار بسته در حد متوسط است. عوامل مختلفی در میزان رزولوشن یک دوربین مدار بسته تأثیر دارد. در ادامه مطلب به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.


کیفیت تصویر دوربین مدار بسته


1-سنسور دوربین مدار بسته: هر چه سنسور دوربین ابعاد بزرگتری داشته باشد، دوربین نور بیشتری دریافت می کند. بنابراین علاوه بر بهبود کیفیت تصویر، ابعاد آن را بزرگتر و میدان دید یا زاویه ثبت تصویر را افزایش می دهد.


2– لنز دوربین مدار بسته: لنز دوربین، یکی از اجزای اصلی دوربین مدار بسته است که نور را بر روی سنسور متمرکز می کند. لذا کیفیت تمام تصاویر و فیلم های ثبت و ضبط شده توسط این دستگاه، بستگی به کیفیت لنز به کار رفته در دوربین دارد. لنزها در انواع و اندازه های مختلف در بازار وجود دارند که هر یک برای کاربرد خاصی استفاده می شوند.


3-رزولوشن دوربین مدار بسته: رزولوشن دوربین مدار بسته آنالوگ بر حسب واحد TVL بیان می شود که معمولاً در حدود 420 تا 900 است. برای دوربین های دیجیتال، کیفیت تصویر بر حسب پیکسل اندازه گیری می شود که در محدوده 1 تا 3 پیکسل قرار دارد. هر چه رزولوشن یک دوربین مدار بسته بیشتر باشد، کیفیت تصویر بالاتر است.


4-میزان زوم تصویر در دوربین مدار بسته: زوم دوربین های مدار بسته به دو صورت دیجیتال و اپتیکال (نوری) انجام می شود. اگر تصویر به صورت دیجیتال زوم شود، اطلاعاتی که از تصویر به دست می آید برای بررسی مناسب نیستند. اگر فرآیند زوم کردن به صورت اپتیکال انجام شود، به دلیل انتقال نور به سنسور دوربین، می توان اطلاعات بیشتری را ثبت نمود.


5-نور و روشنایی دوربین مدار بسته: میزان نور دوربین بر حسب واحدی به نام “لوکس” بیان می شود. لوکس صفر، به معنای تاریکی مطلق و لوکس 50000، معادل روشنایی کامل تصویر است. نور، پارامتر مهمی در کیفیت دوربین های مدار بسته به شمار می رود. سیستم نوری دوربین ها بر اساس تکنولوژی های مختلفی تولید می شود. دوربین های دید در شب، مادون قرمز و تصویر دینامیک، مهم ترین این موارد هستند.


انواع رزولوشن برای سیستم های دیجیتال چیست؟

  تصاویری که بر روی گیرنده های دیجیتالی و یا دوربین ها ثبت می شوند و سپس به دست ما می رسند، مجموعه ای از خطوط افقی و نقطه های نورانی هستند. در واقع این مناطق آن قدر به یکدیگر نزدیک هستند که توسط چشم انسان قابل تشخیص نیستند. نور محیط و سیستم داخلی دوربین مدار بسته، دو عامل مهم و اساسی هستند که میزان کیفیت تصویر دوربین را معین می کنند. کیفیت تصویر به چند صورت بیان می شود. این مشخصات در جدول زیر بیان شده اند.


 


رزولوشن سایز تصویر

CIF 360X240

D1 576X720

H 960X720

HD 720X1280

FULL HD 1080X1920

 


شکل زیر مقایسه انواع رزولوشن تصویر را نشان می دهد.


کیفیت تصویر دوربین مدار بسته


  با توجه به جدول بالا، هر چه سایز تصویر بیشتر می شود، کیفیت تصویر افزایش می یابد. نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که اگر تصاویری با حداکثر رزولوشن بخواهد توسط دوربین مدار بسته ثبت شود، باید فضای ذخیره سازی زیادی برای دوربین فرآهم شود. این کار هزینه های خرید و نصب دوربین های مدار بسته را افزایش می دهد و در بسیاری موارد مقرون به صرفه نخواهد بود.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی