مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی

در مجله اینترنتی فناوری و تکنولوژی به معرفی و آموزش جدیدترین مطالب دنیای IT میپردازیم

  برای نصب انواع دوربین مدار بسته، به یک سری تجهیزات و لوازمی نیاز است که فرد متخصص یا همان نصاب دوربین، باید طرز کار و روش نصب آن ها را بلد باشد. انواع تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته عباتند از:


دستگاه دوربین مدار بسته

دستگاه ضبط کننده دیجیتال (DVR)

کابل تصویر

هارد دیسک

کابل های برق

منبع تغذیه برای دوربین

اتصالات و لوازم جانبی نصب دوربین

  در ادامه مطلب، در مورد هر یک از تجهیزات ذکر شده در فوق، توضیح مختصری خواهیم داد.


دوربین مدار بسته: این دستگاه امنیتی – حفاظتی، انواع مختلفی دارد؛ از جمله دوربین های مدار بسته می توان به دوربین های مخفی، اسپید دام، بولت، جعبه ای و …، اشاره کرد. نصب هر یک از این دوربین ها روش مخصوص به خود را دارد.


DVR: این دستگاه مسئول ثبت و ضبط تصاویر می باشد.


هارد دیسک: هارد دیسک، یک بخش سخت افزاری است که اطلاعات بر روی آن ذخیره می شود. نوع هارد دیسک باید متناسب با دستگاه DVR انتخاب شود.


کابل برق: منبع تغذیه اصلی دوربین مدار بسته، انرژی برق است. برای انتقال برق به سمت دوربین، از انواع کابل برق استفاده می شود. معمولاً کابل برق با ضخامت 75/0 میلی متر، برای این کار مناسب است. چنانچه قصد نصب تعداد زیادی دوربین مدار بسته را دارید، باید از کابل ضخیم تر استفاده کنید.


منبع تغذیه: در نصب دوربین مدار بسته باید دو منبع تغذیه در نظر گرفت. اولین منبع، یک منبع تغدیه اصلی (مرکزی) است که برق کلی سیستم دوربین را تأمین می کند. دومین منبع تغذیه، مخصوص هر یک از دوربین ها به طور جداگانه است.


اتصالات و تجهیزات جانبی: یکی از اصلی ترین اتصالات نصب دوربین مدار بسته، فیش اتصال دوربین است؛ به طور نمونه، برای دوربین مدار بسته آنالوگ، از فیش BNC استفاده می شود.


علاوه بر فیش، تجهیزاتی مانند داکت، باکس پلاستیکی، لوله فلکسی و …، نیز برای نصب دوربین مدار بسته به کار می روند.


چه نکاتی را باید در نصب دوربین مدار بسته رعایت کنیم؟

شرایط محیط را به دقت ارزیابی کنید. محلی که قرار است دوربین را در آن جا نصب کنید، باید از نظر نور، رطوبت، دما، ارتفاع، زاویه دید و …، بررسی نمائید. قبل از نصب دوربین مدار بسته، از مشتری یا خریدار بپرسید هدف او از نصب دوربین چیست.


یک نقشه کلی از منطقه مورد نظر تهیه کنید. مکان هایی را که باید سوراخکاری شوند یا حفره در آن ها ایجاد شود، مشخص کنید.


محل عبور کابل ها را دقیق مشخص کرده و مسیر آن را علامت گذاری نمائید. قبل از اجرای عملیات سوراخکاری، باید به دقت مراحل را بررسی کنید؛ چنانچه بدون برنامه و طرح قبلی اقدام به سوراخ کردن سطح کنید، ممکن است به محل نصب دوربین، خسارت وارد شود.


پس از اطمینان از درستی تمام مراحل مقدماتی نصب دوربین مدار بسته، می توانید داکت ها، لوله فلکسی و لوله های فلزی را نصب کنید.


کابل برق اصلی را ابتدا اندازه زده و سپس ببرید. کابل برق، می تواند به صورت مشترک برای دوربین ها استفاده شود؛ به این معنا که در کل مسیر دوربین های مدار بسته، یک کابل برق وجود داشته باشد و سایر انشعابات، از این کابل انجام شود.


کابل های برق را داخل داکت و لوله ها قرار دهید. این کار را از محل قرارگیری دوربین، شروع کنید.


برای منبع تغذیه حتماً یک اداپتور در نظر بگیرید. اگر تعداد دوربین های مدار بسته شما زیاد باشد، باید برای هر یک از دوربین ها یک اداپتور نصب کنید.


دوربین ها را نصب کنید. فیش های دوربین را وصل نمائید. فیش های مربوطه را نیز به دستگاه DVR متصل کرده و برق سیستم را وصل کنید.


می توانید دوربین را روشن کرده و تصویر آن را بررسی کنید. در صورت هر گونه نویز یا خرابی تصویر، ابتدا باید اتصالات، کابل ها و یا فیش ها را کنترل کنید و از درستی کارکرد آن ها مطمئن شوید.


در مرحله بعدی، تنظیمات دوربین را انجام دهید. اگر تعداد دوربین مدار بسته بیش از یک عدد است، تصویر هر یک از دوربین ها را به نوبت تنظیم کرده و ثبت نمائید. تنظیم نور دستگاه فراموش نشود.


در مرحله پایانی، هارد دیسک را در DVR، نصب کنید. پس از نصب، هارد باید فرمت شود. تنظیمات مربوط به دستگاه مانند زمان بندی، نور، تاریخ و … را انجام دهید.


   برخی از دوربین های مدار بسته، تحت شبکه کار می کنند. به این مفهوم که در نصب آن ها نیاز به یک مودم یا شبکه وایرلس می باشد. تمام تجهیزات و لوازم مورد نیاز نصب این دوربین ها، با نوع قبلی مشترک است، تنها یک قسمت اضافی دارد که با نام “سوئیچ شبکه” شناخته می شود.


  سوئیچ شبکه، یک دستگاه ارتباطی راه دور است که پیام ها را از دوربین مدار بسته دریافت می کند و به رایانه انتقال می دهد. این دستگاه معمولاً دارای چند پورت است. سوئیچ شبکه، نقش یک انشعاب را در سیستم دوربین مدار بسته ایفا می کند.


نصب دوربین مدار بسته


برای نصب دوربین مدار بسته به رایانه، روش های مختلفی وجود دارد. روشی که برای نصب انواع دوربین به کار می رود، به مدل دوربین بستگی دارد. به طور مثال، نصب دوربین مدار بسته آنالوگ و دوربین تحت شبکه، با یکدیگر متفاوت است.


  دوربین های مدار بسته، امنیت بالایی را برای افراد فرآهم می کنند؛ بنابراین از دوربین های مدار بسته در اماکن مختلف مانند اداره ها، آپارتمان ها، مکان های عمومی و تفریحی، تجاری، صنایع و …، استفاده می شود. نصب دوربین مدار بسته، به دانش و آگاهی خاصی نیاز دارد. قبل از خرید یک دوربین مدار بسته، باید حتماً اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورد و سپس اقدام نمود.


انتخاب شرکت مناسب برای نصب دوربین مدار بسته CCTV


بر اساس نظرسنجی اخیر  YouGov،81  درصد از مردم فکر می کنند که دوربین مدار بسته یک ابزار مناسب و مفید برای مقابله با جرم یا پیشگیری از آن است. علاوه بر این، تحقیقات دانشگاه لستر نشان داده است که دوربین مدار بسته بهترین وسیله بازدارنده برای پیشگیری از جرم و جنایاتی است که از پیش برنامه ریزی شده اند. این دوربین ها همچنین آسیب  های ناشی از سرقت در مناطق مختلف کشور را کاهش داده است.


اما در حالی که تصمیم گیری برای نصب دوربین مدار بسته در خانه یا محل کار شما آسان به نظر می رسد، انتخاب شرکت مناسب برای انجام این کار می تواند خیلی سخت تر و حساس تر باشد. بنابراین، در اینجا چند دلیل برای این وجود دارد که چرا باید شرکت مناسب  را برای طراحی، نصب و نگهداری دوربین مدار بسته یا CCTV  خود در نظر بگیرید. البته بهتر است که قبل از شروع یک نکته ای را بیان کنیم. دوربین های امنیتی و مداربسته به هیچ وجه نقش دزدگیر را برای شما ایفا نمی کنند، بلکه فقط یک کنترل کننده و دستگاه پیشگیری هستند و این خود شما هستید که باید با به کار بردن نکات امنیتی دیگری، تا حد امکان ورود دزدها و افراد غریبه را کاهش دهید.


تجربه صنعتی


با توجه به وجود دوربین مدار بسته و فیلم هایی که در آن ضبط می شود، می توان به صورت پنهانی جنایتکاران را هنگام ارتکاب به جرم دستگیر کرد و به عنوان مدرک جرم در اختیار مقامات قضایی و انتظامی قرار داد، از این رو اطمینان از عملکرد دوربین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بر این اساس نیاز به شرکتی مربوطه خواهید داشت که بداند سیستم دوربین مدار بسته در هنگام نصب و نگهداری  چه کاری انجام می دهد و آن را در چه مکان هایی نصب کند تا بیشترین بازخورد را برای امنیت منزل یا محل کار شما داشته باشد.


شرکت های امنیتی که اقدام به نصب دوربین مداربسته می کنند، باید تمام نکات را دقیقا بدانند و با آخرین تکنولوژی های به روز آن آشنا باشند.


بازگشت اعتبار و شهرت


متاسفانه در جهانی زندگی می کنیم که برخی افراد بی انصاف سعی می کنند از هر طریق ممکن پول به دست آورند تا از دیگران پیشی بگیرند. به عنوان مثال، به اصطلاح ” سازندگان کابوی ” به این شناخته شده اند که کار های بی کیفیت برای خانه ها و محل های کار انجام می دهند و سپس شهر را بدون هیچ ردپایی ترک می کنند. بنابراین، برای اجتناب از این شرایط و یا شرایط بدتر، بهتر است در جستجوی شرکت های نصب و ارائه کننده دوربین های مدار بسته مشهور و معتبر باشیم.


از این رو باید شرکتی را انتخاب کنید که دارای اعتبار و تجربه بسیاری در این زمینه باشند.  علاوه بر این، باید دارای مجوز تولید کننده های متعدد نه فقط برای دوربین های مدار بسته ، بلکه برای دروازه های الکتریکی و سیستم های کنترل دسترسی هستیم. البته باز هم لازم است که مراقب باشید، زیرا بعضی از آن ها در مراحل ابتدایی اقدام به تحویل کار باکیفیت به مشتریان می کنند و بعد از مدتی که کسب وکارشان گرفت و تعداد مشتریان بالا رفت، از کیفیت کار خود می کاهند.


متخصصین با کفایت


ماهیت پیچیده و سخت CCTV به این معنی است که فقط متخصصین حرفه ای و واجد شرایط قادر به نصب و نگهداری این سیستم ها هستند. علاوه بر این، کار با برق آن هم در ارتفاع می تواند خطرناک باشد که از عهده برآمدن این کار نیازمند تخصص و مهارت است.


یک شرکت معتبر باید دارای مهندسانی با بالاترین مدارک و گواهینامه ها در صنعت مربوطه باشد که برخی از آنها عبارتند از گواهینامه های شبکه CISCO CCNA ، گواهینامه صلاحیت سیم کشی برق توسط City and Guilds، و BTEC HNC در مهندسی برق / الکترونیک. این کارکنان همچنین باید گواهینامه کاملIPAF  را داشته باشند تا از عهده انواع اجرا و نصب دوربین ها در شرایط و حالات مختلف برآیند.


رضایت مشتریان


هرکدام از محصولات شرکت CCTV که نیازهای مشتریان را تامین می کند، بیش از پیش بازخورد مثبت مشتریان و رضایت خاطر آنها را به ارمغان می آورد. بیان رضایت توسط مشتریان بسیار تاثیرگذار است و بر خلاف روش های بازاریابی دیگر، اغلب از کنترل شرکت خارج است.


یک شرکت معتبر سعی می کند تا با نشان دادن نظرات مشتریان به همه در وب سایت خود، یک قدم جلوتر از بسیاری از شرکت های CCTV دیگر پیشی بگیرد. از این رو در این کسب و کار برای کسب و حفظ رضایت مشتریانش تمام تلاش خود را می کند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی